Rates of Change — Question 7

PDF ↗

Question 7

Problem:

A spotlight is located on the ground 10 meters from a vertical wall. A person 2 meters tall walks away from the wall at a speed of 1.5 m/s. How fast is the length of their shadow on the wall increasing when the person is 6 meters from the wall?

See the diagram in the original worksheet below.

Original worksheet page 1: question and worked solution for 4-1-007
Show solutionHide solution

Question 7 - Solution

Let:

  • xx: distance from person to wall (in m)

  • ss: length of the shadow on the wall (in m)

  • Person’s height: 2 m

  • Spotlight is 10 m from the wall

Using similar triangles (person is between wall and spotlight, so spotlight–person distance is 10−x10-x):

210−x=s10⇒s=2010−x\frac{2}{10-x}=\frac{s}{10} \quad\Rightarrow\quad s=\frac{20}{10-x}

Differentiate with respect to tt:

dsdt=20⋅ddt((10−x)−1)=20(10−x)−2⋅dxdt\frac{ds}{dt} = 20\cdot \frac{d}{dt}\left((10-x)^{-1}\right) = 20(10-x)^{-2}\cdot \frac{dx}{dt}

Substitute x=6x=6 and dxdt=1.5\frac{dx}{dt}=1.5:

dsdt=20(1.5)(10−6)2=3016=158\frac{ds}{dt} = \frac{20(1.5)}{(10-6)^2} = \frac{30}{16} = \frac{15}{8}

Answer: dsdt=158m/s(The shadow is increasing at this rate.)\boxed{\frac{ds}{dt}=\frac{15}{8}\ \text{m/s}} \quad\text{(The shadow is increasing at this rate.)}

Original worksheet page 2: question and worked solution for 4-1-007

Original worksheet layout. Use Enlarge or open the PDF for a closer view.